Murat Yıldirimfanclup

Fanclup

AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» Murat Yıldırım Biyografisi
C.tesi Eyl. 26, 2009 11:26 am tarafından Gamzeli

» Soru soruyorum
C.tesi Eyl. 26, 2009 11:22 am tarafından Gamzeli

» O kadar da yakışıklı değilmiş!
Ptsi Haz. 29, 2009 8:43 pm tarafından Hilodemir

» Güz Sancısı Afişleri
Perş. Mayıs 21, 2009 4:11 pm tarafından Gamzeli

» Güz sancısı "Atina" galası
Çarş. Mayıs 20, 2009 9:35 am tarafından Gamzeli

» Eşini antakya'ya çağırdı
Çarş. Mayıs 20, 2009 9:30 am tarafından Gamzeli

» Bu Şarkıyı Kim Söylüyor
Salı Mayıs 19, 2009 4:17 pm tarafından Hilodemir

» Murat Yıldırım "Beyaz Show" Resimleri
Salı Mayıs 19, 2009 4:04 pm tarafından Hilodemir

» Hayran Mesajları(lütfen yeni başlık açmayınız)
Salı Mayıs 19, 2009 4:01 pm tarafından Hilodemir

Site Sahipleri
Gamze&Demet

Paylaş | 

Murat Yıldırım Küçük bi röportaj

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Gamzeli
Admin

Kadın

MesajKonu: Murat Yıldırım Küçük bi röportaj   Paz Ara. 07, 2008 11:33 am

yaşına rağmen pek çok projede yer alan oyuncu Murat Yıldırım, Yıldız Teknik Üniversitesi`nde makine mühendisliği okumak için İstanbul`a gelmiş. Aslında konservatuvara gitmek istese de, derslerinin iyi olmasından ötürü aileden onay alamayacağını fark etmiş. İstemeden başlamış okula... İlkokuldayken bir süre babası öğretmenliğini yapmış. Yazdığı oyunları 23 Nisan`da öğrencilerine oynatırken kendi çocuğuna ise hiç rol vermemiş. Çünkü bu işlere merak sarmasından korkmuş! Yalnızca bir defa Nasreddin Hoca`nın eşeğini kostüm altına girerek oynayan Yıldırım, oyunculuğun sadece konservatuar eğitimiyle sınırlı olmadığını görerek eğitim almaya başlamış. Zaten bir daha da bu sevdadan vazgeçememiş. `Bütün Çocuklarım` ve `Büyük Yalan` dizileriyle fark edilmeyi başaran Yıldırım`la oyunculuk üzerine konuştuk...

Geçen sezon Kadir İnanır`ın, bu sezon da Halil Ergün`ün oğlunu canlandırıyorsunuz. İki önemli isimle çalışmak size neler öğretti?

Kesinlikle büyük bir şans. Oyunculuk adına inandığım şeyleri gördüm onlarda. Oyunculuğun belli metodları, şekilleri ve biçimleri ezberlemek olmadığına inanırım. Onlarda bunu gördüm. Bir de çok enteresan; ikisinin de kamerayla seviştiğini fark ettim! Çalışma disiplinleri çok iyi. Zaten Yeşilçam`dan ayakta kalabilen başka kimse yok. Her iki dizide oğullarını oynadınız. Hangi baba daha iyi?

Benim babam! Her ne kadar beni yazmış olduğu oyunlarda oynatmasa da... Öte yandan ikisini hiçbir zaman ayırmadım. Benim ustaları karşılaştırmak gibi haddim olamaz. Hepsinden farklı şeyler öğrendim çünkü.

Usta oyunculardan örnek aldığınız noktalar var mı?

Ben hayatın içindeki duruşumu geliştirmeye çalışırım hep. Eğer sizin hayat içerisindeki duruşunuz sağlamsa bu oyunculuğunuza yüzde 100 yansır. Ustaların hayatları içerisinde karşılarında durmaya çalışıyorum. Çoğu zaman düşüyorum ama her düştüğümde kendime yeni destekler ediniyorum. Her şeyin çok çabuk tüketildiği bir ortamda genç oyuncuların şansı nedir sizce?

Size verilen şansı iyi kullanmalısınız. Kimin beğenisi ve neye göre bu beğeni, bunu iyi sorgulamak lazım. Ben televizyonu gazete kağıdına benzetiyorum. Sabah okursunuz, akşam da belki camı silersiniz. Bence camın silindiği esnada fark edilebiliyorsanız yırttınız demektir. Bu da sizin kalitenizle doğru orantılı. Yani hayattaki duruşunuzla alakalı. Siz iyiyseniz gelen teklifler de kaliteli oluyor. Cast ajansına kayıtlı olmanın oyuncu olmak için ne gibi avantajları var?

Benim ilk dizim bittiği zaman kimseyi tanımıyordum. Beni Tümay Özokur`la tanıştırdılar. Artık hiç bilmediğim insanlarla bile iş görüşmelerine gönderiliyordum. Tabii ajansın avantajı buraya kadar. Sonrası oyuncunun marifetine kalmış. Beni topal sanıyorlardı

En çok hangi karakteri canlandırmak istersiniz?

Sinemada yeryüzündeki herhangi bir canlıyı, hatta cansız varlıkları bile oynamak isterim. Dizi oyunculuğu sinemadan daha farklı. Sinemaya insanlar para vererek gider ve iki saat boyunca konuşmadan o filmi seyrederler. Çıktıktan sonra izledikleri şeyin bir film olduğunun bilincindedirler. Dolayısıyla sizi başka başka tipte görmekten de rahatsız olmazlar. Hatta hoşlarına bile gider. Ama dizi, insanların evine her hafta istemsiz olarak girdiği için seyirci izlediği karaktere evden birisiymiş gibi davranıyor. Ben `Bütün Çocuklarım`da topal birisini canlandırmıştım. İnsanlar gelip bana `Sen topal değil miydin!` diyorlardı. Bazıları onları kandırdığımı düşündükleri için bana kızıyordu. O yüzden televizyonda çok farklı tipleri oynamak doğru olmayabilir.

Eğitimin yetersiz olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Siz kendinizi geliştirmek için ne yaparsınız?

Yetersiz olduğuna inanmıyorum. BKM`nin atölye derslerine katılıyorum. Bu benim için bir şans belki ama oyuncunun beslendiği en büyük alan hayat zaten. Ben oradan araklıyorum. Tanrının yazmış olduğu bir senaryo var ve beni de o senaryoda oynayan oyuncular yetiştiriyor.

Ekİn Türkantos
Kullanıcı profilini gör http://muratyildirimfan.eniyiforum.net

Murat Yıldırım Küçük bi röportaj
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Norm Ender RöportaJ
» Stern Dergisi Ropörtajı
» TripKolic Ropörtaj
» Ender Röportaj